Okolo iniciativy podnikatele a miliardáře Andreje Babiše je v médiích mezi svátky poměrně velké ticho. Minimálně v porovnání s přelomem listopadu a prosince. A ještě chvíli asi bude, o Babišově programu se začne hovořit až za čtvrt roku. Mezitím ANO 2011 plánuje debaty se studenty, kulaté stoly s aktivními politiky i podporu v krajských a senátních volbách. Těm, kdo projeví zájem a nebude pro voliče moc kontroverzní.
Po další tři měsíce nás podle Babišovy blízké spolupracovnice Anny Veverkové další mediální smršť nečeká. ANO 2011 už díky diskusím sice ví, že chce být politickou stranou, základní programové teze ale ještě zdaleka nemá. Odborníky však už ano.
„V současné době jsme uzavřeli diskuse, kde se mohli registrovaní příznivci hnutí vyjadřovat k nastíněným tématům. Nyní zkusíme nejpodnětnější příspěvky diskutujících shrnout do jednotlivých programových tezí,“ slibuje Veverková. K budoucím programovým bodům ANO 2011 vyhlásí iniciativa opět cosi jako připomínkové řízení na svých stránkách. Tento postup je mimořádně podobný tomu, který zvolily Věci Veřejné před volbami 2010.
Řada zatím tajných odborníků
Babišovo hnutí ale nebude podle Veverkové logicky spoléhat jen na laická stanoviska nespokojených občanů, kterých se v diskusích webu ANO 2011 nahromadilo jako vody v Atlantiku. Babišův projev v památných OVM, kde nenechal na nikom suchou nitku, podle všeho přitáhl i odborníky.
„Přínos diskusí pro sympatizanty spočívá i v tom, že se nám, mimo tyto diskuse, ozvali skuteční odborníci, kteří nám své návrhy zasílali přímo mailem a nepsali je na internetové stránky,“ vysvětluje Veverková poměrně řídkou frekvenci konkrétních návrhů v textech jednotlivých přispívajících. Ty konkrétní jsou pak sice originální, ale prakticky hůře využitelné. Více na Parlamentní listy: Víme, co chystá Andrej Babiš.